Kas nokopēts, tas drošībā

Visa elektronika agri vai vēlu sabojājas. Visi datu nesēji noveco. Atšķirībā no papīra visbiežāk tas notiek pēkšņi. Vienīgais, kas mūs glābj, ir kopijas. Nekas labāks pagaidām nav izdomāts.

Visoptimālāk ir glabāt informāciju trijās dažādās vietās, piemēram, datorā, zibatmiņā un kādā tīkla mākonī.

Piedāvāju vienkāršu variantu, kā automātiski kopēt failus uz zibatmiņu vai citu datu nesēju. Nekas nav jāinstalē. Kopēšana notiek ar MS izstrādāto Robocopy rīku. To palaiž ar šādiem parametriem:

robocopy.exe "C:\Documents and Settings\u\My Documents" d:\ /s /e /zb /mon:1 /mot:10 /xf ~*

Melnā komandrindas logā palaižas un paliek darbojoties robocopy.exe. Parametros pateikts, ka tam ik pēc 10 minūtēm jāpārbauda, vai mapē My Documents un apakšmapēs ir parādījies kaut kas jauns, un jāiekopē tas uz D: diska, neprasot apstiprinājumu un pārrakstot tur esošo, kā arī neņemot vērā My Documents esošos Word pagaidu failus, kuru nosaukumi sākas ar tildi.

Kamēr uzdevumu joslā ir melnā komandrindas ikona, kopēšana notiek. Robocopy nepaliek palaists mūžīgi, pēc noteikta skaita reižu tas aizveras, un šis skaitlis ir liels, ar vairākiem cipariem. Reizi pa reizei vajag pārliecināties, vai tas darbojas.

Robocopy viegli pārdzīvo zibatmiņas izņemšanu. Kad zibatmiņa ir ievietota atpakaļ, kopēšana turpinās.

Kā viegli nojaust, nepieciešams, lai zibatmiņai vai citam datu nesējam būtu piešķirts savs unikāls diska burts. To dara ar šādu komandu kopu:

@echo off
echo select volume %cd:~0,1% > diskpart.inp
echo assign letter=b noerr >> diskpart.inp
diskpart /s diskpart.inp
del /s diskpart.inp

Šeit ar komandām tiek darbināta disku menedžmenta konsole. Diska burtu piešķir vienreiz, pēc tam dators parasti atceras, ka noteiktai iekārtai ir kāds noteikts burts. Pēc tam šo burtu norāda robocopy un kopēšana var notikt.

Zinātāji novērtēs, ka šajā piemērā diskam piešķirts burts B:, ko ar roku nevar izdarīt. Protams, strādājošam variantam jānoāda vienāds burts gan te, gan kopēšanas komandā.Robocopy, dokumentācija, komandrindas faili

 

© Kārlis Šulcs
Jaunākie labojumi 04.06.2013.