Viss e-pasts savā kabatā

Papildus drošības sajūta par saviem e-pastiem, viemnēr un visur pierastais interneta izskats, pieeja vēstulēm, kad interneta nav – tās ir iespējas, ko piedāvā pārvietojamās (portable) programmas. Tālāk ir apraksts, kā savu LU e-pastu padarīt pieejamu no praktiski visiem datoriem vienā un tajā pašā izskatā, ar adrešu grāmatu, ar saglabātajām grāmatzīmēm, ar pilnīgi visiem uzstādījumiem. Nevajag katrreiz cīnīties ar jaunu datoru, nevajag lietot dažādos un neparedzami mainīgos webmeilus. Turklāt, ja interneta nav, visa sarakste vienalga ir pieejama.

Šeit ir lejupielādējams Seamonkey 2.7.2 Portable. Tas ir interneta pārlūka un e-pasta klienta apvienojums. Darbojas praktiski tāpat kā populārie Mozilla Firefox un Thunderbird.

Programma nav jāinstalē, to atarhivē un lieto. Tas ir galvenais pluss. Programmas mapi iekopējam kādā mobilā datu nesējā un no tās darbinām. Kad ejam pie cita datora, datu nesēju ņemam līdzi. Jaunajā datorā iegūstam precīzi to pašu izskatu, iestatījumus un saglabātos datus. Tā ir stabilitāte mūsdienu pastāvīgi mainīgajā laikā.

Visi LU specifiskie e-pasta parametri tai jau ir iestatīti. Papildus standarta versijai ir pielikts latviešu valodas pareizrakstības pārbaudītājs un e-pastu tālāknodevējs (redirect).

Darbības pirmajā reizē

Programma jau ir praktiski gatava darbam. Nepieciešams tikai izdarīt pāris lietas – pateikt tai savu vārdu, e-pasta adresi un lietotājvārdu.

Pēc programmas atarhivēšanas (jāizdara obligāti) iegūstam mapi "SeaMonkeyPortable_LU". Novietojam to uz C: diska. Pirmajā reizē tā būs labāk, pēc tam varēsim pārvietot to citā datu nesējā. Iegūstam šādu ainu:

Būtu labi C: diskā uztaisīt mapi "Temp", ja tādas nav.

Palaižam programmu "SeaMonkeyPortable.exe". Programma ielādējas un prasa paroli:

Spiežam "Cancel" vai taustiņu Esc. Tālāk norādām programmai savu vārdu un garo LU e-pasta adresi (izvēlnē "Edit" -> "Mail & Newsgroups Account Settings"):

Vārdu rakstām laukā "Your Name", e-pasta adresi – "Email address":

Kreisajā pusē uzklikšķinām uz "Server Settings" un labajā pusē laukā "User Name" ierakstām savu e-pasta lietotāja vārdu:

Pēc tam kreisajā pusē uzklikšķinām uz "Outgoing Server (SMTP)" un labajā pusē spiežam pogu "Edit":

Iegūtajā lodziņā apakšā laukā "User Name" ierakstām to pašu e-pasta lietotāja vārdu:

Spiežam "OK", vēlreiz "OK". Tas arī viss, pārējais ir neobligāti. Varam spiest pogu "Get Msgs", ierakstīt paroli un skatīties, kā nāk vēstules.

Internets šai programmā ir skatāms, uzklikšķinot uz zilas bumbiņas apakšējā kreisajā stūrī. Atveras balts logs, virs kura atrodam saites ar populārākajām LU interneta vietnēm.

Lietošana ikdienā

Kad programma palaista, darbs ar to ir tāds pats kā ar parastu programmu, nekādu atšķirību nav. Pārvietojamība dod iespēju to izmantot citos Windows datoros. Tam nepieciešams pārvietojams datu nesējs – zibatmiņa vai USB cietais disks. Tajā iekopējam mapi "SeaMonkeyPortable_LU". Turpmāk darbinām programmu no pārvietojamā datu nesēja. Varam izveidot saīsni uz "SeaMonkeyPortable_LU\SeaMonkeyPortable.exe" (saīsnes piemērs atrodams blakus palaižamajam failam).

Programma ļoti labi pārdzīvo datora hibernēšanu un aizmidzināšanu. Tas nozīmē, ka to nevajag aizvērt. Pēc datora ieslēgšanas tā turpina darbu, it kā nekas nebūtu bijis. Turklāt, kad dators ir izslēgts, datu nesēju var atvienot un lietot citā datorā. Protams, pirms datora ieslēgšanas tas pats datu nesējs jāpievieno tajā pašā ligzdā, kurā tas bija pirms datora izslēgšanas.

Ja tīkla nav, paroli neievadām. Tie e-pasti, kas ir datu nesējā, ir pieejami tāpat.

Ja vienu datoru lieto vairāki, šis ir ideāls risinājums sev tīkamai interneta un e-pasta pārlūkošanai, nekādi neietekmējot un neietekmējoties no tā, kas datorā ir sadarīts.

Programma nav ierobežota tikai LU e-pastam. Var izveidot profilus gan inbox, gan gmail, gan visiem citiem e-pastiem. Tā iegūstam visa sava e-pasta aplūkošanu vienā vietā un bez uzbāzīgām reklāmām. Ir iespējams e-pasta vēstules noformēt kā sūtītas no citas adreses, tam jāuztaisa profils ar šo adresi, serveru vietā norādot kaut ko neeksistējošu ("a.a", piemēram).

Ātrdarbība

USB zibatmiņas ir mazas, ātras un ietilpīgas. Taču, ja no tām palaiž Seamonkey, darbība ir ar nelielām aizturēm. Tas tādēļ, ka programma bieži griežas pie tās un flash nespēj pietiekami ātri reaģēt. USB cietie diski ir daudz labāki, no tiem programma darbojas praktiski tik pat ātri kā no datora cietā diska. Pret pārnēsājamajiem cietajiem diskiem jāizturas daudz saudzīgāk, tie ir jūtīgi pret triecieniem, bet citādi tie ir gana mazi un ļoti ietilpīgi. Apziņa, ka e-pasta vēstules ir reāli kabatā, ļoti atšķiras no apziņas, ka kabatā ir tikai ierīce, kas ļauj tiem piekļūt (mobilais telefons, piemēram).

Advancēta konfigurācija

E-pasta vēstuļu paraksta teksts atrodams failā "SeaMonkeyPortable_LU\Paraksts.txt". Ja vēstules raksta HTMLā, paraksta failu arī var taisīt ar tagiem, formatēt tekstu dažādos lielumos un fontos, pielikt savu bildi un skaisti izrotāt.

Ir iespējams automātiski veidot rezerves kopijas strādājošai programmai. Mapē "SeaMonkeyPortable_LU" ir fails "Backup.cmd" kā paraugs. Parametrs /c ļauj turpināt kopēšanu, pat, ja "parent.lock" ir nepieejams.

Nav prātīgi vienā pārlūkā blakus atvērt delfus un internetbanku. Ir iespējams paaugstināt drošību web lapu pārlūkošanai. Izveidojam vēl vienu "SeaMonkeyPortable_LU" kopiju ar citu nosaukumu. Proxy iestatījumos norādām neeksistējošu proxy serveri, piemēram, 127.0.0.1:8080 un izņēmumos ierakstām visas ibanku adreses. Pēc tam lietojam šo pārlūku tikai un vienīgi darbam ar naudu.

Mapē "SeaMonkeyPortable_LU" ir .ini fails, kurā var norādīt, ka atļautas vairākas šīs programmas instances vienlaikus. Tajā var noņemt splash logu un pamainīt vēl dažas lietas, attiesīgajā vietā nomainot "false" uz "true" vai otrādi.

Ja kāda interneta vietne čīkst, ka pārlūks ir slikts, var tai dot viņai patīkamu informāciju. Runa ir par User Agent. Iekš "about:config" pieliekam jaunu stringu "general.useragent.override" ar vērtību, piemēram, "Mozilla/5.0 (Windows NT 5.1; rv:8.0) Gecko/20100101 Firefox/8.0".

Pamanītās problēmas

Latviešu valodas pareizrakstība nedarbojas, ja ārējā iekārta dabū citu diska burtu. Ini failos portablā aplikācija pati burtus samiaina, bet prefs.js tā nelabo. Var js failā nomainīt diska burtus, var pārinstalēt pārlūka paplašinājumu (Edit -> Preferences -> Mail $ Newsgroups -> Composition -> Language -> Download more dictionaries).

Zibatmiņā nevar ierakstīt failus, kas lielāki par 4GB. Ja savu e-pastu nekopj, "Inbox" un "Sent" var pārsniegt šo izmēru. Tādēļ, ja ir intensīva sarakste ar milzīgiem pielikumiem, ir vērts vēstules ievietot atsevišķās mapēs pa gadiem. Pieredze rāda, ka tas ir pats labākais dalījums, tajā vēl kaut ko var atrast. Apakšmapes taisīt nevajag, mape ar visām apakšmapēm veido vienu failu. Uzticamībai labāk ir kaut nedaudz sadalīt, jo, ja kas notiks (neviens no tā nav pasargāts), pazudīs viss fails vienā gabalā.

Kopsavilkums

Pārvietojama aplikācija kopā ar e-pastiem USB diskā ir vēl viena iespēja, kā ātri un ērti, un galvenais – sev pierastā izskatā un ar pilnīgi visiem iestatījumiem aplūkot savu e-korespondenci un tīmekļa resursus. Tas nav ne labāks, ne sliktāks par citiem veidiem, tas vienkārši ir savādāks, ar saviem plusiem un mīnusiem.

Lejupielāde

 

© Kārlis Šulcs
Jaunākie labojumi 02.03.2012.