Elektrība tur, kur tās nav

Kā tikt pie elektrības tur, kur Latvenergo nav ievilcis līniju? Autors ar šo jautājumu saskaras katru dienu vairāk nekā 7 gadus. Rakstā doti praktiski un strādājoši ieteikumi.

Mūsdienās praktiski ikvienam neapgūtus laukus apmeklējošam cilvēkam ir auto. Tas ir ideāls elektrības ģenerators – operatoram tiek piedāvātas maksimālas ērtības, ļoti viegla iedarbināšana – ar vieglu rokas kustību, darbība ir ļoti klusa. Diemžēl dabā ievērojam, ka benzīna, dīzeļa un propāna gāzes dzinēji smird. Par samērā pieņemamām cenām ir pieejami dabas gāzes auto – tiem no izpūtēja smaka praktiski nenāk.

Automobiļiem ir saražoti ļoti daudz elektrības patērētāju. Būtiski ir nepalikt bez sakariem, tādēļ kā pirmo aplūkojam Nokia mobilā telefona lādētāju:

Mūsdienu "smartajiem" aparātiem ir USB ports, caur kuru aparāts var tikt uzlādēts. Auto variantam ir šāds risinājums – piepīpētāja "pagarinātājs" ar USB ligzdu.

Abi šie lādētāji ir lēti un tērē 0.1-0.2A 12V strāvas. Ar auto akumulatoru pietiks ļoti ilgam laikam.

Tālāk – internets. Daudziem portatīvajiem datoriem kā opciju piedāvā auto lādētāju, piemēram, Asus Eee Pc. Eksistē universāli lādētāji:

Šim aparātam iestāda vajadzīgo spriegumu 15-22V robežās, pievieno atbilstošu štekeri un lieto. Jāsaka – portatīvie ir lieli rīmas, viņiem vajag uzreiz 4A, ja piedāvā mazāk, viņi nelādē. Akumulatoru ar datora palīdzību var nosēdināt samērā ātri.

Vajadzīga lieta ir pirkstiņbateriju lādētājs, piemēram, šāds:

Tas lādē AA vai AAA akumulatorus pa pāriem. Prot noteikt, kad tie ir pilni un pārslēdzas uzturēšanas režīmā. Tērē 0.1-0.2A 12V. Diemžēl šis uzskata abas baterijas par vienu veselu un, ja ietilpības ir dažādas (ar laiku baterijas kļūst mazāk ietilpīgas), lādē, līdz mazākā ir pilna un otra paliek puspildīta, kas noved pie tās drīzas izbeigšanās. Labāka pieeja mazo bateriju lādēšanai ir universāls sprieguma pārveidotājs uz leju:

Jā, tā ir plika shēma bez standarta savienojumiem. Paredzēta cilvēkiem, kas prot savienot pareizos vadus. Ar šī palīdzību jebkuram mazajam akumulatoram grūžam cauri 1-2A, līdz tas kļūst silts. Atdeve ir daudz labāka par uzlādi parastajos bateriju lādētājos. Tērē tāpat 0.1-0.2A 12V.


Gaisma

Ar universālo sprieguma pārveidotāju uz leju var ātri un ērti uzlādēt 1.2V 7000mAh D tipa bateriju. To izmanto āra gaismai. Daudzi ir pamanījuši Hobby Hall un līdzīgos katalogos piedāvātās āra laternas ar saules baterijām. Tas ir lēts gaismas avots, izskatīgs, paredzēts lietošanai ārā un pats ieslēdzas, kad kļūst tumšs. Izņemam oriģinālo 600mAh bateriju, pievienojam vadus un lielo D tipa bateriju un iegūstam āra gaismu, kas piķa melnajās rudens naktīs ļauj labāk orientēties. Divas tādas laternas ar vienu akumulatoru darbojas 5-6 diennaktis.

Malači ķīnieši ļoti labi izprot situāciju un ir uztaisījuši lētu gaismas avotu, kas tumšā laikā ieslēdzas uz kustību:

Tajā ievieto 2-4 AAA baterijas, noregulē diožu spilgtumu un degšanas ilgumu, pieskrūvē sausā vietā un lieto. Baterijas jālādē reizi 2-3 nedēļās. Labāk viena objekta izgaismošanai izmantot uzreiz divus gaismekļus – lai nepaliekam tumsā, kad baterijas izbeidzas.

Vēl ķīnieši ir pamanījušies vienā tā saucamajā kabatas baterijā apvienot halogēno spuldzīti, gāzizlādes (ekonomisko) lampu un gaismas diodes. Ir piepīpētāja spraudnis, kas to ļauj uzlādēt no auto akumulatora. Ideāls aparāts gadījumiem, kad tumsā kaut kas jādara pie auto.

Eksistē kabatas baterijas ar 100 gaismas diodēm. Kad to ieslēdz, patiešām iestājas diena.

Ja lasītājs pacietīgi ir izlasījis tik tālu, viņš tūlīt uzzinās par iekštelpu apgaismošanu situācijā, kad nav elektrības. Izmantojam ķīniešu gaismas diožu produktus – tie ir nesalīdzināmi lētāki par veikalos atrodamajiem.

Visas šīs spuldzes tērē aptuveni 0.2A 12V. 7Ah upša baterija – iekštelpās veselīgāk lietot aizkausētos, nevis auto akumulatorus, tos arī viegli aizvest uz darbu un uzlādēt – tātad šāda baterija vienu gaismekli darbina 1-3 mēnešus. LED spuldžu gaisma ir pat labāka lasīšanai nekā parastās kvēldiega vai ekonomiskās spuldzes. Galda lampai pilnīgi pietiek ar vienu gaismas diožu spuldzi. Ir gan auksti baltas gaismas, gan silti iedzeltenas gaismas spuldzes, pēdējās rada mājīgu gaisotni. Jāskatās pēc spuldzēm, kas dod platu gaismas kūli, tās vienmērīgi izgaismo visu telpu. Augstāk norādītās ir šaurstaru spuldzes.

Kad kļūst skaidrs, ka pieejamie elektrības avoti nedod tik daudz strāvas, cik gribētos, jāsāk domāt par paša izgatavotiem gaismas avotiem, kas dod pieņemamu gaismu un tērē pieņemamu elektrības daudzumu. Mana izvēle krīt uz šīm gaismas diodēm:

Tās ir 8mm 1W 300mA Strawhat gaismas diodes. Dod patīkamu, silti baltu gaismu plašā leņķī. Neko labāku pagaidām man nav gadījies redzēt. Pat ar mazu strāvu - 25mA - pietiek, lai izgaismotu telpu.


Saules baterijas

Trokšņaini un smirdīgi ģeneratori klusā meža ielokā absolūti neiederas. Jāmeklē kaut kas cits.

Saules baterija ir plakans stikla izstrādājums, kas ražo elektrību tiešu saules staru iedarbībā. Mākoņainajā Latvijā šos paneļus nav iespējams izmantot ar pilnu jaudu. Tie vati, kas rakstīti uz iepakojuma, nav mums domāti, neticiet tiem!

Attēlā redzamās saules baterijas 6 gab. saulainā vasaras dienā lādē akumulatoru ar 3A strāvu. Tas ir ļoti tālu no reklāmā solītā.

Lai maksimāli efektīvi varētu izmantot saules baterijas, ir vairāki nosacījumi:

- Paneļu priekšā jābūt vismaz 2ha plašam laukam. Tas tādēļ, ka Saule pie mums pa debesjumu staigā ļoti zemu, , ēnas mēdz būt ļoti garas. To radītāji koki un citi priekšmeti maksimāli jāattālina, lai nekas netraucē saules stariem nokļūt uz paneļa visas dienas garumā, jo ilgāk, jo labāk.

- Uz paneļiem, tāpat kā uz jebkuras virsmas, krīt virsū lapas un skujas, čiekuri un sniegs, arī putni uzkakā un putekļi un ziedputekšņi sakrājas. Tas viss tiešā veidā ietekmē iegūstamās elektrības daudzumu, tādēļ paneļu virsmas jātur tīras. Vai tie, kas saules baterijas liek uz jumta, ziemā kāpj tos tīrīt no sniega? Tās ir pārāk dārgas, lai atļautos greznību ziemā nelietot.

Reālās situācijas nekad nav ideālas, tādēļ izvēlamies maksimāli labāko vietu. Saules paneļus var novietot stāvus uz zemes, mazliet ieslīpi, zem maza jumtiņa, kas aizsargā no krītošiem objektiem, bet netraucē saules stariem.

Saules bateriju sistēmām ir ieteikts izmantot 3 komponentus – paneļus, akumulatorus un strāvas regulētājus. Pēdējie Latvijas situācijā pie salīdzinoši mazām paneļu virsmām ir lieki, pat kaitīgi, turklāt dārgi. To vietā liekam parastās diodes, katram panelim pa vienai. 5A 60V diodes 10 gab maksā 50 santīmus.

Strāvas regulatoru kaitīgums parādās ziemā, kad sevis uzturēšanai tie ņem strāvu no akumulatora, bet pretī neko nedod, jo paneļi neražo pietiekami daudz elektrības. Ja regulators tērē 3mA, mēnesī tas ir 2 ampērstundas.

Akumulators šajā shēmā ir obligāts. Saules baterijas lēnā garā un savā ritmā lātē akumulatoru, bet mēs savām vajadzībām lietojam otru, uzlādēto.

Uzlādes kontrolei nepieciešami mēraparāti – voltmetrs un ampērmetrs. Vislabāk lietot analogos, tiem nav vajadzīgs atsevišķs strāvas avots rezultāta parādīšanai. Tie stāv visu laiku pieslēgti un garāmejot ar vienu skatienu var noskaidrot, kas notiek un vai viss ir normas robežās. Analogais voltmetrs tērē 12uA. Par multimetru labāki ir speciālie voltmetri, jo tie ir optimāli pielāgoti attiecīgajam diapazonam.

Lielākai skaidrībai par to, cik uzlādēts ir akumulators, noder vatu skaitītājs. Ja labi meklē, tādus var atrast. Šis skaita miliampērstundas, rāda spriegumu, jaudu un strāvas stiprumu. Precizitāte ir 0.01A. Pats sev izmanto 6mA.

Minētie saules paneļi skaidrās vasaras dienās dod 0.5-3A, mākoņainās vasaras dienās 0.1A, mākoņainās ziemas dienās 0.01A. Lai arī lēni, progress akumulatora uzlādes virzienā notiek.

Acīmredzami saules elektrības lietošana var notikt tikai vasarā. Tad var darbināt jaudīgos patērētājus – skrūvgriezi, urbi, ķēdes zāģi. Var pat vienot klāt invertoru un iegūt 220V maiņstrāvu. Rudenī un ziemā iztiekam ar to, kas iekrāts pa vasaru. Taupīgi dzīvojot mobilā telefona lādēšanai pietiek.


Termoelektriskie ģeneratori

Ironiski, taču saules baterijas dod elektrību, kad to vismazāk vajag. Ziemā, kad nepieciešams apgaismojums, elektrības nepietiek. Te var ņemt talkā termoelektriskos ģeneratorus, kas ražo strāvu no siltuma.

Moduļus ar karsto pusi liek pie karstas virsmas (līdz 260 grādiem), pie aukstās virsmas liek dzesētāju. Jo vairāk siltuma iziet cauri modulim (jo lielāka temperatūru starpība), jo vairāk elektrības iegūstam. No 4 virknē saslēgtiem man ir izdevies iegūt 300mA 1.5V, no 14 - 100mA 3.7V. Tas ir daudz mazāk nekā raksta specifikācijās. Iemesls vienkāršs - moduļi ir pie čuguna krāsniņas, kas ir uzmanīgi jākurina, lai nepārkarsētu tos, tādēļ atstāta rezerve. Otrs iemesls - efektīvākai siltuma apmaiņai parasti izmanto cirkulācijas sūkņus. Es esmu pret troksni istabā, ventilatorus un sūkņus nelietoju. Viena moduļi grupa ir pie metāla skursteņa un caur datoru procesoru radiatoriem atdod siltumu apkārtējam gaisam. Otra moduļu grupa ir uz plīts virsmas, uz puscentimetru biezas alumīnija plāksnes, virs tiem ir 30l metāla ūdens katls. Vislabākais dzesēšanais veids ir ar konvekcijas kustinātu ūdeni. Muduļi ir pie vertikālas plītiņas sienas un tos dzesē pašgatavots, šaurs, stāvus novietots ūdens rezervuārs, kas ar dārza šļūtenēm savienots ar liela tilpuma ūdens mucu. Tāds risinājums ražo elektrību, kamēr vien plītiņa ir silta, jo no lielās mucas pieplūst vēss ūdens.

Starp citu, interesants priekšmets termoelektrisko ģeneratoru lauciņā ir kabatas baterija, kas darbojas, vienkārši turot to rokā. Rokas siltuma un apkārtējā gaisa temperatūras starpība ražo pietiekami elektrības, lai iegūtu mazliet gaismas.


Jaudīgie patērētāji

Ir pieejami dažādi darbarīki ar akumulatoriem. Ideāli ir ņemt tos, kam ir 12V – oriģinālā akumulatora vietā var pievienot citu, arī lielo auto bateriju, un darbināt krietni ilgāk.

Piemēram, ķēdes zāģis ar 12V 2.5Ah akumulatoru. Zāģēt ar to ir ātrāk nekā ar fuksīti. Ja likvidē "knābi" sliedes galā, var ķerties klāt resniem kokiem. Oriģinālais akumulators ļauj pārzāģēt koku, kas ir divreiz resnāks par sliedes garumu. Nopietniem malkas darbiem noņem oriģinālo akumulatoru, pievieno vadus un liek klāt automašīnas akumulatoru. Ar to var strādāt visu dienu, protams, regulāri atpūtinot karsto zāģīti. 25cm resna koka pārzāģēšanai iziet 2.5Ah, ja nav zaru. Jauda ir no 50-250W, atkarībā no akumulatora pilnuma un noslodzes. Vadiem un savienojumiem jāspēj izturēt 20A.

Kļūst aktuāla elektrības "pārliešana" no viena akumulatora otrā. Ar 8-10V baterijām ir samērā vienkārši – ņemam jaudīgu maiņrezistoru un caur to vienojam to pie 12V akumulatora. Ampērmetrā skatāmies, cik liela strāva plūst, regulējam to ar rezistoru un lādējam, kamēr nekas daudz vairs neplūst.

VARIABLE WIREWOUND RESISTOR 0 to 15 OHMS 1.8 AMPS

Elektrības pārvietošanai no 12V uz 12V akumulatoru vajadzīgs sprieguma pārveidotājs 12V-15V un jaudīgs maiņrezistors. Pareizākai procesa norisei vēl var pievienot saules baterijām domāto strāvas regulētāju. Atkal ampērmetrā vērojam, vai process nenotiek par strauju un kad tas iet uz beigām.

Ar litija jonu baterijām jāapietas uzmanīgāk. Vislabāk izmantot lādētāju, kas ar tām māk apieties.

Lai arī par šo konkrēto speciālisti izskatās nievājoši, tas ir gana labs vienkāršiem mājas apstākļiem. Pats pārtrauc lādēt, kad baterija ir pilna, ir ampērstundu uzskaite. Tiesa, ja avota spriegums kādu brīdi ir par mazu, lādēšana apstājas ar kļūdu un nav zināms, cik ampērstundas ir saskaitītas, tādēļ ir vērts pirms lādētāja pieslēgt vatmetru. Šis digitālais lādētājs pats tērē 70mA.

Protams, "pārliešanas" procesā ir zudumi, tādēļ labāk no tās pēc iespējas izvairīties. Zudumi ir uzskatāi redzami papildus pievienotajā vatmetrā. Otrs zudumu avots ir bateriju efektivitāte. Skābes bateriju lādēšanas efektivitāte ir 70%, Ni-MH baterijām 66%. Patīkami atšķiras litija jonu baterijas ar 97-99%, tas nozīmē, ka var dabūt ārā praktiski tik pat daudz ampēru, cik uzlādēti.

Kad elektrības kļūst manāmi par daudz, varam domāt par pārveidošanu uz 220V maiņstrāvu. Ja plānots darbināt elektromotoru, obligāti vajadzīgs invertors ar pareizu sinusu izejā. Modificētā sinusa invertoru ražotā elektrība daudzas elektroierīces labākajā gadījumā nespēs iedarbināt. Vēl jāņem vērā, ka elektromotoram darba uzsākšanai vajag desmit reizes vairāk jaudas kā norādīts specifikācijā. Piemēram, 600VA APC SmartUPS ar grūtībām darbina 300W zāles trimmeri – nespēj turēt pārslodzes un bieži atslēdzas.

Vēl viens mīnuss invertoriem – darba laikā tie ir skaļi. Arī strāvas zudumi ir vērā ņemami. Labāk ir pēc iespējas izmantot ierīces, kas darbojas ar 12V līdzstrāvu.


Kopsavilkums

Elektrība ir ļoti dārga. Tas, ko prasa Latvenergo par kilovatstundu, ir smieklīgi salīdzinājumā ar ieguldījumiem, kas nepieciešami strāvas ieguvei saviem spēkiem. Ja skatāmies reāli, nav teikts, ka atmaksāsies. Mazos apjomos noteikti nē. No otras puses ir zināms atspaids, kad nav jāmeklē rozete, kur uzlādēt mobilo.

Efektīva elektrības dārguma demonstrācija:

Dynamo charger

Šai kabatas baterijai ir ar roku griežams ģenerators un spraudņi dažādiem mobilajiem telefoniem. Pamēģiniet saviem spēkiem uzlādēt savu telefonu! Turklāt ar apziņu, ka stundā Jūs nopelnāt 0.011 Ls.


Resursi

Labs raksts par to, cik vērts ir katrs elektrības vats. Palīdz atbrīvoties no ilūzijām par dzīvi.
Daudz rakstu par dzīvi ar pašražotu elektrību. Ieteicams izlasīt, pirms vispār sapņot par atteikšanos no Latvenergo.
Žurnāls HomePower
Gāzes gludeklis
Vairāku akumulatoru vienādotājs
Alternatīvu uzskaitījums elektriskajiem agregātiem
Uzbūvē pats savu plīti
Siltā gaisa pūtējs uz plīts virsmas. Darbojas ar Stirlinga dzinēju!
Pārskats par metāla krāšņu efektivitāti
"Raķeškrāsns"
1kW ģenerators ar Stirlinga dzinēju
Ar roku darbināmi ģeneratori
Gaismas diodes
Gaismas diodes, termoelektriskie moduļi
TEG Nepālā
Tests: TEG uz čuguna krāsns sāna
Philips krāsns ar TEG ventilatoru
Krieviski par termoģeneratoriem
Prezentācija par TEG
TEG
TEG
"Saulespuķe"
Viss par gaismas diodēm
TEG
TEG cenas
TEG cenas
TEG Krievijā
TEG
TEG Ukrainā
TEG cenas
TEG
STEG
TEG cenas
TEG
TEG
TEG
TEG
TEG cenas
TEG cenas
TEG
TEG
TEG risinājumi un cenas
Iekšdedzes bateriju lādētāji
Xantrex Link 10 lādētājs ar ampērstundu uzskaiti
Vatu skaitītājs
Vatu skaitītājs
Forums par elektrību ceļojumos
Saules baterijas un diodes ielu apgaismojumam
Veco bateriju eleganta izmešana
Curtisium
Ar ūdeni darbināmi pulksteņi
Mīti un patiesība par ūdenspulksteņiem
Viss par baterijām
Bateriju lādētājs, kas māk skaitīt ampērstundas
Līdzstrāvas enerģijas uzskaite
Līdzstrāvas apmērstundu skaitītājs. Pats tērē tikai 6mA.
Kā pašam uzbūvēt ampērstundu skaitītāju
Līdzstrāvas apmērstundu skaitītājs
Dārgs variants, kā skaitīt ampērstundas
Analogie voltmetri un ampērstundu mērītājs 12V līdzstrāvas sistēmām
Kompakta informācija, kā pareizi apieties ar skābes, Ni-MH un litija akumulatoriem. Litija bateriju efektivitāte ir 97-99%, tas nozīmē, ka ārā var dabūt praktiksi tik pat daudz, cik ieliek iekšā.
12V ūdens pumpis un citi mājsaimniecības rīki, kas strādā ar 12/24V līdzstrāvu
12V mājsaimniecības piederumi, televizori, pleijeri u.c.
Kalkulators, ar kura palīdzību iegūt priekšstatu par nepieciešamo saules paneļu jaudu
12V mājsaimniecības piederumi, televizori, pleijeri u.c.
Līdzstrāvas ampērstundu skaitītājs
Kājminamā elektrība. Reāls projekts, plaša pieredze.
Vēl viens variants līdzstrāvas ampērstundu uzskaitei
LED spuldzes Latvijā
LED spuldzes Latvijā
LED spuldzes Latvijā
LED spuldzes Latvijā
LED spuldzes Latvijā
Elektriskais traktors
Elektriskais traktors
Saules un vēja enerģijas piederumi Vācijā
Ierīce, kas palīdz efektīvāk izmantot saules baterijas ūdens sūknēšanai. Elektriskajiem motoriem vairāk svarīgi ampēri, nevis volti. Šī ierīce ļauj ilgāk darbināt sūkni, tā dodot vairāk ūdens.
Ampērstundu mērītājs
Dažādi bateriju lādētāji
Skābes bateriju desulfators
Skābes bateriju desulfators
Forums par desulfatoriem
Skābes bateriju desulfators
Skābes bateriju desulfators
Skābes bateriju desulfators
Pleijeris un FM radio ar vienu AAA bateriju
Ampērstundu mērītājs
Kā dabūt dabisko Saules gaismu telpās
Kā dabūt dabisko Saules gaismu telpās
Saules, fluorescentās un halogēnās gaismas salīdzinājums
LED izstrādājumi
Periodiskā elementu tabula, sakārtota pēc siltumvadītspējas
Tumsā spīdoši priekšmeti
Vājas līdzstrāvas sprieguma paaugstinātāji
Vājas līdzstrāvas sprieguma paaugstinātāji
Saules bateriju kontrolieri ar MPPT tehnoloģiju
Saules bateriju kontrolieri ar MPPT tehnoloģiju
Saules bateriju kontrolieri ar MPPT tehnoloģiju
Par gaismas daudzuma mērīšanu
Gaismas ergonomika
Elektriskais skrūvgriezis, ko baro ļoti lielas ietilpības kondensators
Ļoti lielas ietilpības kondensatori
Saules bateriju kontrolieri ar MPPT tehnoloģiju
12V akumulatoru testētājs
Ideāla bloķēšanas diode saules baterijām. Nav sprieguma krituma, lielāka efektivitāte.
Plaša spektra LED lampa. Ideja - izmantot dažādu krāsu diodes.
Shēmas, kā spīdināt mirdzdiodes ar nelielu spriegumu. LED gaisma no 1.2V.
Interesanti par LED
Miniatūrs līdzsprieguma paaugstinātājs
Miniatūrs līdzsprieguma paaugstinātājs
Parasto, nelādējamo bateriju lādētājs
Joule Thief
Joule Thief
Pārejas un savienojumi ūdens dzesēšanas sistēmām
3.6V bezvadu mini putekļsūcējs
Invertors no UPS
Invertors no UPS
Laba informācija par paštaisītu off-grid sistēmu
Grid-tie jeb mikroinvertori
MPPT uzlādes kontrolieri
Vadu resnums un strāvas zudumi
AWG konvertieris
Personīgais mini atvēsinātājs
0.8-5V pārveidotājs (jālasa komentāri, tur ir raksturojums un citi varianti)
Daži paštaisīti TEG pielietojumi
Katls ar TEG ģeneratoru
Skaists zinātnisks materiāls par peltjē un sībeka efektiem
Lapas apakšā ir divi video par TEG un TEC atšķirībām. Jāskatās obligāti, jo tirgū šajā ziņā krāpšana un neinformētība ir liela.
TEG un sprieguma pārveidotāju iegāde
Forums par modernām kabatas baterijām
Profesionāli lādējamo bateriju lādētāji
Universāli pārvietojamie USB lādētāji, satriecoši viegli auto startētāji
Universāli USB lādētāji ar saules baterijām. Protams, norādītā jauda ir spilgtā saules gaismā, mākoņainā laikā lādēšana būs nekāda. Iebūvētie litija akumulatori šos priekšmetus padara par rezerves baterijām.
Li-Ion elementu lādētājs, ko var savienot ar atbilstošu saules bateriju
Li-Ion elementu lādētājs, ko var savienot ar atbilstošu saules bateriju
Li-Ion elementu lādētājs, ko var savienot ar atbilstošu saules bateriju
Li-Ion elementu lādētājs, ko var savienot ar atbilstošu saules bateriju
Enphase mikroinvertori katram saules panelim atsevišķi
Li-Ion elementu lādētājs, ko var savienot ar atbilstošu saules bateriju
Labs elektriskās gaismas avotu tests
BioLite plītiņa ar TEG ģeneratoru
TEG ģeneratoru uzstādīšanas īpatnības
Ūdeņraža šūnas elektrības ražošanai

 

© Kārlis Šulcs 2010-2012. Visas tiesības aizsargātas.
Jaunākie labojumi 19.10.2012. Atsauksmes sūtīt autoram.