Rokraksta analīze

 Sākums | Par analīzi | Panākumi | Apmācība | Resursi | Kontakti | Atsauksmes

Acīmredzami psiholoģiskie aspekti un rokraksta izskats

Ir vairāk ikvienam redzami un saprotami psiholoģiskie aspekti, kas nosaka rokraksta izskatu:

Lepnums par savu tēlu. Rakstītājs parasti sajūt, ka rokraksts kaut kādā veidā reprezentē viņu lasītājam un sabiedrībai kopumā. Atkarībā no tā, cik tas viņam ir nozīmīgi, viņš veido savu rakstīto tekstu, lai tas izskatītos labi un pieņemami.

Sociāla attieksme. Rakstītais teksts ir komunikācijas veids. Rakstītājs parāda savu attieksmi. Pašpārliecināts, draudzīgs, mundrs, paļāvīgs cilvēks savādāk kustina roku pār papīru kā cilvēks, kas neieredz, nīst un baidās no apkārtējiem un, iespējams, pats no sevis. Acīmredzami, šādi pretēji cilvēku tipi savādāk iet, savādāk smaida u.t.t. Nav brīnums, ka viņu žesti uz papīra atšķiras.

Pakļaušanās un agresija. Rakstīšana ir sava veida pakļāvība – ja netiek ievēroti standarti, rakstītais kļūst grūti salasāms. Burtus sagroza cilvēki, kas vēlas būt problēma citiem. Tie, kas pretojas pakļaušanās principam, dara tāpat. Tā dara cilvēki, kas apzinās, ka viņu rakstītais var tikt izmantots pret viņiem. Citi stingri pieskaņojas standartiem – labprāt, izmisīgi, zaglīgi vai tādēļ, ka vieniem nav nekā īpaša, ko parādīt.

Sākuma mocības. Mācīšanās rakstīt ir pirmās grūtības ikvienam bērnam. Darbs bija vai nu mocības, vai spēle, kā kuram. Attieksme pret rakstīšanu kā tādu paliek uz mūžu.

Nemiers. Rakstīšana ir sevis izteikšana un bieži parādās emocijas, kas saprātam ir slēptas. Mutuļojošas emocijas daudz savādāk liek kustēties pildspalvai kā vēss, aprēķinošs prāts.

Enerģija un nogurums. Rakstīšana ir darbs, kas prasa koncentrēšanos un enerģiju. Enerģijas pārpilnība un trūkums, vēlēšanās ar to dāsni dalīties vai skopums – tas atklājas arī rokrakstā.

Nepacietība. Rakstīšana ir ļoti lēns komunikācijas veids. Tas der tiem, kas domā lēni. Kam doma skrien ātrāk par roku, tie burtus sakropļo, saīsina visu iespējamo vai mokās, akurāti uzvelkot katru burtiņu.

Negodīgi nodomi. Rakstītājs zina, ka viņa teksts var tikt izmantots neiedomājamiem un neplānotiem mērķiem. Tādēļ apdomīgi cilvēki ar slēptiem nodomiem raksta piesardzīgi, noziedznieki izvēlas izrotātus un uzbāzīgus burtus. Kas ar viltu ložņā pa dzīvi, tas nelēkā uz papīra.

Nauda. Visiem ir kaut kāda attieksme pret to. Sapņi par to, apslēpta manta, šķērdēšana, nicinājums, vainas apziņa. Daudzi kasieri neapdomājoties zina, kā cilvēks, kurš paraksta dokumentus, uztver naudu.

 

Panākumu burti veiksminiekiem
© Kārlis Šulcs 2006-2014. Visas tiesības aizsargātas.
Jaunākie labojumi 04.11.2009. Atsauksmes sūtīt autoram.